قیمت میلگرد آجدار قیمت میلگرد آجدار .

قیمت میلگرد آجدار

تفاوت فولاد ،آهن ، چدن

در این مقاله قصد داریم مقایسه تفاوت های فولاد،آهن و چدن را مورد بررسی قرار دهیم و توضیحاتی کلی درباره هر کدام از موارد فوق ارائه دهیم.

در کل میتوان گفت فلزات آهنی و آهن بیس و پایه کلیه مقاطع فولادی، فولاد،چدن و آهن هستند.

برای تولید آهن خام ، در کوره های آهن گدازی آهن را ذوب میکنند و در ادامه از این آهن خام ، مقاطع فولادی و آهن و چدن را میسازند.

قیمت میلگرد آجدار

البته لازم به ذکر است که در بین تمامی این موارد ، آهن بیشترین تولید و بیشترین استفاده را در سراسر دنیا دارد . چدن و فولاد بیشتر در صنایعی مانند کشتی سازی ، خودرو سازی ، ساختمان سازی و صنعت هایی از این قبیل کاربرد دارد که نهایتا آن نیز بیس آهن دارد و از سنگ آهن تولید می شود. البته این نکته را باید بدانیم که در صنعت ساختمان سازی مقاطع فولادی به شکل نبشی، تیرآهن ، ورق های گالوانیزه و انواع میلگرد و دیگر مقاطع اینچنینی به کار می روند.

اگر بخواهیم درباره مشخصات ظاهری آهن صحبت کنیم باید بگوییم آهن فلزی خاکستری رنگ است ، ظاهر آن درخشان و رنگش خاکستری است.

 

در ادامه به شناخت تفاوت های آهن ، چدن و فولاد خواهیم پرداخت . اما برای دانستن این تفاوت ها بهتر است قبل از هرموضوعی، مختصری درباره هریک از این آیتم ها بدانیم ...

 

سنگ آهن :

سنگ آهن پس از حرارت دیدن در کوره های مخصوص به آهن خام تبدیل می شود .در این کوره آهن گدازی از چهار مدل سنگ با عناوین هیدروکسیدها، اکسیدها، سولفور و کربن میتوان استفاده کرد.

 

سنگ آهن را به صورت مستقیم از معدن استخراج میکنند، در یک مرحله توسط دستگاه سنگ شکن آن را خرد کرده و برای استفاده در کوره آماده میکنند.

سنگ آهن بعد از خرد شدن و ذوب شدن در کوره تبدیل به آهن خام خواهد شد که در پاراگراف بعدی به توضیح انواع آهن خام خواهیم پرداخت.

 

انواع آهن خام:

با کم و زیاد کردن کربن در ترکیبات آهن ، انواع آهن آلات ساخته میشوند . میزان کربن استفاده شده در آهن اگر زیاد باشد خاصیت شکنندگی آهن افزایش پیدا میکند و در این شرایط امکان نورد شدن به حداقل خود می رسد علاوه بر این چکش خواری نیز امکان پذیر نخواهد بود.

آهن خام به دو دسته ی آهن خالص و آهن معمولی تقسیم می شود که در هر دو دسته میزان کربن از آهن خام کمتر است.

 

آهن معمولی :

آهن معمولی در ساختار خود دارای 2 درصد کربن است که در کوره از ترکیب کربونیزاسیون آهن خام و آهن قراضه ساخته می شود . آهن معمولی به رطوبت هوا واکنش نشان داده و زنگ میزند . برای جلوگیری از زنگ زدگی و مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی مختلف از ترکیبات ضد زنگ بر روی این نوع آهن استفاده میکنند.

آهن خالص:

آهن خالص با نام های آهن نرم و آهن ورزیده نیز در بازار شناخته می شود.

 این نوع آهن از دو دهم درصد کربن در ساختار خود برخوردار است ، دمای ذوب بالایی دارد و همین دمای ذوب بالا یکی از دلایلی است که این نوع آهن برای جوشکاری اصلا مناسب نیست.بنابراین از آن در صنعت ساختمان سازی استفاده نمیشود و بیشترین موارد استفاده آن بعنوان بیس ساخت انواع فولاد و چدن می باشد.

قیمت میلگرد آجدار

تقسیم بندی آهن خام بر اساس ساختار کریستالی:

آهن خام طبق بر اساس ساختار کریستالی به سه دسته ی آهن خام سفید،آهن خام خاکستری و نیمه خاکستری تقسیم بندی می شود.

اگر آهن خام بسرعت سرد شود ، به آهن خام سفید تبدیل خواهد شد. علت رنگ سفید این نوع آهن این است که وقتی پروسه ی سرد شدن با سرعت زیادی انجام می شود کربن به گرافیت تبدیل نمی شود و نهایتا آهن خام سفید بوجود می آید.

برعکس پروسه بالا ، اگر این سرد شدن با روند و سرعت آهسته تری انجام شود ،آهنی با عنوان آهن خاکستری خواهیم داشت.

نوع دیگری از آهن خام به نام آهن نیمه خاکستری وجود دارد که از نظر خواص مابین دو نوع بالاست و پایه ساخت فولاد و چدن سخت می باشد.

 

تعریف چدن:

زمانیکه آهن خام خاکستری در کوره با درصد مشخصی آهن قراضه ، ذوب می شود، و میزان قابل توجهی از کربن آن میسوزد ،به محصولی میرسیم که در بازار آهن آلات به نام چدن آن را می شناسند. در این پروسه ناخالصی هایی مانند گوگرد و فسفر گرفته می شود.

چدن در بافت خود دارای آلیاژهای آهن،کربن ،سیلیسیم و منگنز می باشد که هر کدام خصیصه های منحصر بفردی را به چدن اضافه میکنند.

وجود منگنز در ساختار چدن باعث می شود که چدن سخت تر شود ، سیلیسیم نیز این خاصیت را دارد که باعث میشود کربن موجود در چدن به شکل گرافیت در بیاید.

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد از چدن در صنعت ساختمان سازی و برای استفاده در ساخت لوله های آب، نرده ها و انواع کف پوش استفاده می شود.

قیمت میلگرد ساده

انواع چدن:

دسته بندی چدن نیز تا حدودی از نظر نامگذاری شبیه دسته بندی آهن خام است، چدن به سه نوع چدن سفید، چدن خاکستری و نیمه خاکستری تقسیم می شود.

زمانی که پروسه ی سرد شدن چدن خام با سرعت زیادی انجام گیرد ، چدن سفید و زمانیکه این سرعت کاهش پیدا کند ، چدن خاکستری و اگر سرعت سرد شدن چدن چیزی بین این دو مورد ذکر شده باشد چدن نیمه خاکستری خواهیم داشت.

تمامی آیتم های گفته شدن چدن دارای مقاومت بسیار بالایی هستند .

 

فولاد چیست؟

فولاد یکی از آلیاژهای معروف است که درصد کربن آن بین دو دهم تا یک و نیم درصد متغیر است.بیس و پایه ساخت فولاد ، آهن سفید خام است. پروسه تولید فولاد به این شکل است که آهن خام سفید در کوره به همراه آهن قراضه تحت فشار و حرارت بالا قرار میگیرد و در همین زمین بسیاری از ناخالصی های آن بشکل سر ریز از کوره خارج میشود و در نهایت فولاد باقی می ماند. عناصر کربن ، مس ، سیلیسیم، کرم و منگنز در فولاد وجود دارند.

درصد کربن موجود در فولاد سختی آن را کم و زیاد میکند ، به عبارتی میتوان گفت اگر بخواهیم با خواص فیزیکی فولاد بازی کنیم و آن را از حالت سخت به حالت چکش خواری بالا تبدیل کنیم براحتی میتوانیم میزان کربن موجود در این پروسه را کاهش دهیم . بالعکس این موضوع نیز صادق است یعنی اگر بخواهیم فولاد سخت تر باشد باید میزان کربن را افزایش دهیم. فولاد سخت برای ساخت ابزار بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

عنصر دیگری که در پروسه ساخت فولاد شرکت دارد سیلیسیم است . هرچه مقدار این عنصر در فولاد بیشتر باشد،فولاد سخت تری از نظر میزان شکنندگی خواهیم داشت.

دیگر عنصر موجود در فولاد،منگنز است واز خواص آن میتوان گفت که موجب افزایش حالت کششی فولاد می شود.میزان منگنز موجود در فولاد چیزی حدود نیم تا یک درصد از وزن کل آن می باشد.

دوازده درصد از وزن کل فولاد را نیز کرم تشکیل می دهد که علاوه بر افزایش مقاومت کششی در این آلیاژ ، از زنگ زدگی فولاد جلوگیری میکند.

 

طیق آمار جهانی میتوان گفت که تقریبا نیمی از تولید فولاد در جهان با
آهن قراضه انجام می شود.در مقالات بعدی با ما همراه باشید.مقالات جامع تری درباره فولاد و دیگر تعاریف تکمیلی ان درج خواهیم کرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آهن و فولاد و کلیه محصولات درج شده در بخش محصولات با مشاوران متخصص آهن تل در این زمینه ها تماس حاصل بفرمایید.

قیمت میلگرد ساده

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۰۱:۲۵ توسط:قیمتمیلگرد آجدار موضوع: نظرات (0)