قيمت ميلگرد آجدار قيمت ميلگرد آجدار .

قيمت ميلگرد آجدار

تفاوت فولاد ،آهن ، چدن

در اين مقاله قصد داريم مقايسه تفاوت هاي فولاد،آهن و چدن را مورد بررسي قرار دهيم و توضيحاتي كلي درباره هر كدام از موارد فوق ارائه دهيم.

در كل ميتوان گفت فلزات آهني و آهن بيس و پايه كليه مقاطع فولادي، فولاد،چدن و آهن هستند.

براي توليد آهن خام ، در كوره هاي آهن گدازي آهن را ذوب ميكنند و در ادامه از اين آهن خام ، مقاطع فولادي و آهن و چدن را ميسازند.

قيمت ميلگرد آجدار

البته لازم به ذكر است كه در بين تمامي اين موارد ، آهن بيشترين توليد و بيشترين استفاده را در سراسر دنيا دارد . چدن و فولاد بيشتر در صنايعي مانند كشتي سازي ، خودرو سازي ، ساختمان سازي و صنعت هايي از اين قبيل كاربرد دارد كه نهايتا آن نيز بيس آهن دارد و از سنگ آهن توليد مي شود. البته اين نكته را بايد بدانيم كه در صنعت ساختمان سازي مقاطع فولادي به شكل نبشي، تيرآهن ، ورق هاي گالوانيزه و انواع ميلگرد و ديگر مقاطع اينچنيني به كار مي روند.

اگر بخواهيم درباره مشخصات ظاهري آهن صحبت كنيم بايد بگوييم آهن فلزي خاكستري رنگ است ، ظاهر آن درخشان و رنگش خاكستري است.

 

در ادامه به شناخت تفاوت هاي آهن ، چدن و فولاد خواهيم پرداخت . اما براي دانستن اين تفاوت ها بهتر است قبل از هرموضوعي، مختصري درباره هريك از اين آيتم ها بدانيم ...

 

سنگ آهن :

سنگ آهن پس از حرارت ديدن در كوره هاي مخصوص به آهن خام تبديل مي شود .در اين كوره آهن گدازي از چهار مدل سنگ با عناوين هيدروكسيدها، اكسيدها، سولفور و كربن ميتوان استفاده كرد.

 

سنگ آهن را به صورت مستقيم از معدن استخراج ميكنند، در يك مرحله توسط دستگاه سنگ شكن آن را خرد كرده و براي استفاده در كوره آماده ميكنند.

سنگ آهن بعد از خرد شدن و ذوب شدن در كوره تبديل به آهن خام خواهد شد كه در پاراگراف بعدي به توضيح انواع آهن خام خواهيم پرداخت.

 

انواع آهن خام:

با كم و زياد كردن كربن در تركيبات آهن ، انواع آهن آلات ساخته ميشوند . ميزان كربن استفاده شده در آهن اگر زياد باشد خاصيت شكنندگي آهن افزايش پيدا ميكند و در اين شرايط امكان نورد شدن به حداقل خود مي رسد علاوه بر اين چكش خواري نيز امكان پذير نخواهد بود.

آهن خام به دو دسته ي آهن خالص و آهن معمولي تقسيم مي شود كه در هر دو دسته ميزان كربن از آهن خام كمتر است.

 

آهن معمولي :

آهن معمولي در ساختار خود داراي 2 درصد كربن است كه در كوره از تركيب كربونيزاسيون آهن خام و آهن قراضه ساخته مي شود . آهن معمولي به رطوبت هوا واكنش نشان داده و زنگ ميزند . براي جلوگيري از زنگ زدگي و مقاومت بالا در شرايط آب و هوايي مختلف از تركيبات ضد زنگ بر روي اين نوع آهن استفاده ميكنند.

آهن خالص:

آهن خالص با نام هاي آهن نرم و آهن ورزيده نيز در بازار شناخته مي شود.

 اين نوع آهن از دو دهم درصد كربن در ساختار خود برخوردار است ، دماي ذوب بالايي دارد و همين دماي ذوب بالا يكي از دلايلي است كه اين نوع آهن براي جوشكاري اصلا مناسب نيست.بنابراين از آن در صنعت ساختمان سازي استفاده نميشود و بيشترين موارد استفاده آن بعنوان بيس ساخت انواع فولاد و چدن مي باشد.

قيمت ميلگرد آجدار

تقسيم بندي آهن خام بر اساس ساختار كريستالي:

آهن خام طبق بر اساس ساختار كريستالي به سه دسته ي آهن خام سفيد،آهن خام خاكستري و نيمه خاكستري تقسيم بندي مي شود.

اگر آهن خام بسرعت سرد شود ، به آهن خام سفيد تبديل خواهد شد. علت رنگ سفيد اين نوع آهن اين است كه وقتي پروسه ي سرد شدن با سرعت زيادي انجام مي شود كربن به گرافيت تبديل نمي شود و نهايتا آهن خام سفيد بوجود مي آيد.

برعكس پروسه بالا ، اگر اين سرد شدن با روند و سرعت آهسته تري انجام شود ،آهني با عنوان آهن خاكستري خواهيم داشت.

نوع ديگري از آهن خام به نام آهن نيمه خاكستري وجود دارد كه از نظر خواص مابين دو نوع بالاست و پايه ساخت فولاد و چدن سخت مي باشد.

 

تعريف چدن:

زمانيكه آهن خام خاكستري در كوره با درصد مشخصي آهن قراضه ، ذوب مي شود، و ميزان قابل توجهي از كربن آن ميسوزد ،به محصولي ميرسيم كه در بازار آهن آلات به نام چدن آن را مي شناسند. در اين پروسه ناخالصي هايي مانند گوگرد و فسفر گرفته مي شود.

چدن در بافت خود داراي آلياژهاي آهن،كربن ،سيليسيم و منگنز مي باشد كه هر كدام خصيصه هاي منحصر بفردي را به چدن اضافه ميكنند.

وجود منگنز در ساختار چدن باعث مي شود كه چدن سخت تر شود ، سيليسيم نيز اين خاصيت را دارد كه باعث ميشود كربن موجود در چدن به شكل گرافيت در بيايد.

همانطور كه در مطالب قبلي گفته شد از چدن در صنعت ساختمان سازي و براي استفاده در ساخت لوله هاي آب، نرده ها و انواع كف پوش استفاده مي شود.

قيمت ميلگرد ساده

انواع چدن:

دسته بندي چدن نيز تا حدودي از نظر نامگذاري شبيه دسته بندي آهن خام است، چدن به سه نوع چدن سفيد، چدن خاكستري و نيمه خاكستري تقسيم مي شود.

زماني كه پروسه ي سرد شدن چدن خام با سرعت زيادي انجام گيرد ، چدن سفيد و زمانيكه اين سرعت كاهش پيدا كند ، چدن خاكستري و اگر سرعت سرد شدن چدن چيزي بين اين دو مورد ذكر شده باشد چدن نيمه خاكستري خواهيم داشت.

تمامي آيتم هاي گفته شدن چدن داراي مقاومت بسيار بالايي هستند .

 

فولاد چيست؟

فولاد يكي از آلياژهاي معروف است كه درصد كربن آن بين دو دهم تا يك و نيم درصد متغير است.بيس و پايه ساخت فولاد ، آهن سفيد خام است. پروسه توليد فولاد به اين شكل است كه آهن خام سفيد در كوره به همراه آهن قراضه تحت فشار و حرارت بالا قرار ميگيرد و در همين زمين بسياري از ناخالصي هاي آن بشكل سر ريز از كوره خارج ميشود و در نهايت فولاد باقي مي ماند. عناصر كربن ، مس ، سيليسيم، كرم و منگنز در فولاد وجود دارند.

درصد كربن موجود در فولاد سختي آن را كم و زياد ميكند ، به عبارتي ميتوان گفت اگر بخواهيم با خواص فيزيكي فولاد بازي كنيم و آن را از حالت سخت به حالت چكش خواري بالا تبديل كنيم براحتي ميتوانيم ميزان كربن موجود در اين پروسه را كاهش دهيم . بالعكس اين موضوع نيز صادق است يعني اگر بخواهيم فولاد سخت تر باشد بايد ميزان كربن را افزايش دهيم. فولاد سخت براي ساخت ابزار بسيار مورد استفاده قرار ميگيرد.

عنصر ديگري كه در پروسه ساخت فولاد شركت دارد سيليسيم است . هرچه مقدار اين عنصر در فولاد بيشتر باشد،فولاد سخت تري از نظر ميزان شكنندگي خواهيم داشت.

ديگر عنصر موجود در فولاد،منگنز است واز خواص آن ميتوان گفت كه موجب افزايش حالت كششي فولاد مي شود.ميزان منگنز موجود در فولاد چيزي حدود نيم تا يك درصد از وزن كل آن مي باشد.

دوازده درصد از وزن كل فولاد را نيز كرم تشكيل مي دهد كه علاوه بر افزايش مقاومت كششي در اين آلياژ ، از زنگ زدگي فولاد جلوگيري ميكند.

 

طيق آمار جهاني ميتوان گفت كه تقريبا نيمي از توليد فولاد در جهان با
آهن قراضه انجام مي شود.در مقالات بعدي با ما همراه باشيد.مقالات جامع تري درباره فولاد و ديگر تعاريف تكميلي ان درج خواهيم كرد.

 

براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه آهن و فولاد و كليه محصولات درج شده در بخش محصولات با مشاوران متخصص آهن تل در اين زمينه ها تماس حاصل بفرماييد.

قيمت ميلگرد ساده

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۰۱:۲۵ توسط:قيمتميلگرد آجدار موضوع: نظرات (0)